Voltaire Biyografisi

Voltaire Biyografisi

Voltaire, Fransız filozof, romancı, şair, oyun yazarı ve tarihçi, onun sanatı aracılığıyla yaptığı açık sözlü ve cesur bir yaklaşım biliniyordu. Onun yazıları Fransa'da tartışmalara bir sürü neden.

Voltaire Biyografisi

Voltaire'in gerçek ismi François Marie Arouet oldu. O yetki korku ve açıkça sık cezaevinde onu indi egemen sınıfı, alay etmedi bir insandı. O haksızlıktan diye ezilen. hakları için mücadele hayatının son yıllarında adamış olduğunu, hayatının böyle derin bir etkisi oldu

Aile ve Erken Hayat
 , Voltaire François Arouet Paris, Fransa'da 21 Kasım 1694 tarihinde doğdu küçük bir hazine yetkilisi ve Marie Marguerite Daumand. Onların üç kalan çocuk genç oldu. Yedi yaşındayken, annesini kaybetti ve bunlara sonradan hayatının üzerinde büyük bir etkisi vardı vaftiz babası, Chateauneuf, u özgür düşünceli kişi ile yakın bir ilişki kurdu. Chateauneuf deism ve edebiyat hakkındaki godson öğretti, ama aynı zamanda. O zaman yaygın olan hurafelerden feragat onu teşvik sadece ailesi üst orta sınıfa ait beri iyi bir eğitim verildi.1704 yılında, o yedi yıl boyunca okudu Louis-le-Grand, Paris'te bir Cizvit kolej, gönderildi.Voltaire oyun ve spor ile ilgilenen olmadı; Bunun yerine onun öğretmenlere konuşarak onun zaman harcamak tercih. Onun şiirsel ve edebi yetenekleri çiçek bu dönemde oldu ve o 17 yaşındayken üniversiteyi bitmiş zaman, o bir yazar. Olmak istediğini biliyordu 

onun Edebiyat Talent ve Blossoming
 , Voltaire'in özlemleri babası tarafından karşıydılar Ancak , oğlu hukuk diploması görmek isteyen. Babasına göre, edebiyat hayatında başarısızlık olarak sona erdi sonunda topluma hiçbir katma değer ve olanlar oldu. O bir avukatın asistanı olarak işe almak için oğlu zorladı. Ancak, onun tutkusu dışarı ölmesine izin ve hiciv şiirleri yazmaya zamanını ve enerjisini adadı vermedi. Babası o kadar ne öğrendim, o yasayı. Okumaya illere onu gönderen hiçbir zaman boşa Voltaire, onun kalbini takip devam etti ve birkaç şiir, deneme ve tarihsel makale yazdı. Bunun sonucu o hukuk gazetelerde kötü sayılırdı oldu. Voltaire kararlıydı Ama eğer babası daha kararlıydı ve onu Hollanda'da Fransız Büyükelçisi (Hollanda) sekreteri olarak çalışmak lazım. İş yerinde, Voltaire'in kalbi bir kez daha onu çekiştirdi; Ancak bu sefer, bir genç kızın doğru oldu, 

Catherine Olympe Dunoyer
 . Ne yazık ki, ebeveynleri ilişki karşı olduğumuzu ve Voltaire'in babası bile veren ölçüde gitti lettre de kaşe . A lettre de cachet herhangi yargılanmadan söz konusu kişiyi hapseden Kral tarafından verilen mühürlü bir emri oldu. pis emri Olympe birlikte geleceği belirsiz olduğunu söyleyerek, ilişki dışında destekli olarak kullanılmadı. Dertli, Voltaire daha da kuvvetli bir tavırla onun şiir ve edebiyata döndü. 

Cezaevi Gezileri Voltaire'in babası break-up sonra başka bir avukatın bürosunda çalışmak için onu aldım. O ses tonuyla skandal olan şiirleri yazarak sıkıntı içine gördü Ama bu işi uzun sürmedi. Babası Voltaire babasının arkasından yazmaya sürdürmeye devam Louis de Caumartin, marquis de Saint-Ange, yaşamak için ülkeye onu göndermek için başka çaresi yoktu. Ülkede kalış Bir yıl sonra, o 1715 yılında Paris'e döndü ve Paris Edebiyat Derneği'ni girdi. Bu zamana kadar, onun cesur ve agresif yazıları ve tutum ünlü olmuştu. 1716 yılında, kendisi Fransa'nın Prince Regent hakkında hiciv şiirler yazmak için, bir yıl boyunca Paris'te sürgün var. Sürgün sonrası Hayatı de pürüzsüz değildi. Onun hiciv şiirleri o zamana kadar oldukça popüler oldu ve Voltaire eserleri değildi iki anonim şiirler yazmaya suçlandı. O yapmadı, bir suçtan dolayı on bir ay boyunca hapsedildi; O tahammül edemedi haksızlık. cezaevinde olanlar onbir ay boyunca, o trajediyi oluşan Oedipe'i ilk tiyatro başarısı haline geldi. O da Henry IV, hakkında epik şiir yazdı La Henriade ve aynı zamanda onun yeni isim ona hayatında bazı başarılar getireceğini umuduyla, Voltaire için Francois Marie Arouet onun adını değiştirdi. O 1718 yılında cezaevinden çıktıktan sonra, o sinemalarda çalınacak Oedipe'i var. Oedipe'i bir anlık hit oldu ve şöhret ve para ile 23 yaşındaki Voltaire'in hayatını sular altında. Voltaire açıkça kilise, devlet, zengin ve ünlü eleştiren bir insandı. Onun yazılarında ve şiirlerinde bunları alay ve kendisi için sorun oldu. 1725 yılında Chevalier de Rohan, kendisine hakaret genç asilzade rastladı. Voltaire o sonrakinin erkekler tarafından dövüldüğünü oldu sonuç olan hakaret, yanıt verdi. O bile almak zorunda kaldı, bu yüzden üç ay sonra bir düello Chevalier de Rohan meydan okudu. Ancak, ikinci bir lettre de kaşe elde ve ona ikinci kez hapse attırdı.

Sürgün Dönemi
 Voltaire ondan önce belirlenen iki seçenek, cezaevinde bir dönem geçirmek veya sürgüne gitmek zorunda kaldı. O sürgünü tercih etti ve İngiltere'ye gitti.Kraliçe Caroline şiir hakkında tutkulu olduğu için, orada sıcak bir karşılama aldı. O ve onun epik şiiri La Henriade İngilizce sürümünü yayınladı 'güneş parlıyor ise saman yapmak' zorunda olduğunu biliyordu, ve kraliçe onu adadı. İngiltere'de yaptığı süre boyunca, o İngilizce dil öğrendi ve aynı zamanda Alexander Pope (şair), William Congreve'in (oyun yazarı), Sir Robert Walpole (Başbakan) ve diğerleri gibi ünlü birçok kişi ile ilişkili var. dönüm noktası en biri de onun O 17. yüzyılın en büyük düşünürlerinden ikisi rastladı hayat vardı;bilimadamı Sir Isaac Newton ve filozof John Locke, ve büyük ölçüde onlar tarafından etkilenmiştir. Aynı zamanda İngiltere ve dini hoşgörü anayasal monarşiyi incelemek için zaman ayırdı. 1731 yılında İsveç'te Charles XII biyografisini yayınladı; hangi o ilahi müdahale kontrollü adamın kaderi, yerine adam kendi hayatı üzerinde kontrol vardı inanıyordu nasıl bahsetti. Yani din inancından onun vardiya belirten ilk işareti oldu. 

1729 yılında, Voltaire, yeni fikirlerle dolu Fransa'ya döndü ve 1733 yılında yayınlanan 
İngiliz Milleti İlişkin Mektuplarİngilizce. Bu yayında, o açıkça ve İngiltere'de bulduğu hoşgörülü bir toplumda (Fransa'da hükümeti daha nasıl belirten) İngilizce monarşiyi övdü. Bu kitap, Paris'te bir fırtına yaratacak bilerek, o Fransızca yayınlanması kendini kaçındı. Ama nedense, kitap yayımlandı var ve o korktuğu gibi, bu tahribat yarattı. Voltaire kez daha Paris'i terk etmek istendi. 1733 yılında Doğu Fransa'da onunla kalmak için onu davet akıllı bir kadın Madame du Chatelet, bir araya geldi. Birlikte, doğa bilimlerini okudu ve kendi deneylerini gerçekleştirdi. 1736 yılında Frederick gelen bir davet aldı, Prusya Veliaht Prensi gelip orada yaşamak. Ancak, Voltaire Madame du Chatelet ölümünden sonra, sadece 1749 yılında bu daveti kabul etti.Voltaire o Prusya alınan misafirperverliği oldukça etkilendim. Zaman geçtikçe Ancak, o sinirli ve sıkıldım. Onun cüret Frederick adlı, anlaşmazlıkların bir sürü yol açtı ki çatışmaya ve 1753 yılında, o Prusya ayrıldı. 1759 yılında Fransız-İsviçre sınırına yakın bir emlak satın alınan ve Ferney adını verdi ve onun edebî eserler ortaya çıkarmak için devam etti. 

Son yıllar
 Voltaire adaletsizlik için mücadele hayatının son yılları ve ezilenlerin haklarını adadı.hayatında yaşadığı adaletsizlik onu bu uğurda daha güçlü mücadele neden oldu. Tüm kampanyalar, 'Calas Affair' diye hükümete karşı mücadele ettiği en popüler oldu. O adalet için savaşan ve bu nedenle başkalarına yardım için ayağa kalktı cesur bir adam olarak ortaya çıkan, kendi güvenliği için aldırış etmedi. Ancak, tarafından yıllar geçtikçe, kalbi Paris'e geri dönmek özlemi ve böylece 1778 yılında, o geri Paris'e gittiler. O, Paris'te yeni bir hayata başlamak için planlanan bir ev satın aldı ve başka bir trajedi üzerinde çalışmaya başladı. Ancak, o 1778, ağır hastalandı ve 30 Mayıs günü vefat Voltaire edebi eserin hacimleri geride bırakarak, 83 yıl yaşında vefat etti. Bu ünlü oyun yazarı sivil haklar ve düşünce özgürlüğü savundu bir insandı. Onun hayatı otoritesini saygısızlık ve zulüm ve adaletsizliği sona erdirmek için harcamıştı bir eksantrik ve karmaşık bir karakter, bazıları tarafından kabul edilir.

Her Vakit -   [437]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Biyografi Haberleri

 • Peru KültürüPeru Kültürü

  Peru gittiniz? İşte çeşitli sanat formları, gıdalar, edebiyat ve daha oluşur, bu cumhuriyetin, kültürü bir açıklama bu. Peru kültürüne bir anlayış ve halkının yaşam tarzı için okumaya devam edin.

  29.07.2015 15:22
 • Mel Gibson BiyografiMel Gibson Biyografi

  Tam bir parya bir sevimli, şeytani yakışıklı film yıldızı itibaren, Mel Gibson gibi başka şöhreti inişler ve çıkışlar gördü. Şimdi, o daha bir zorunlu münzevi gibi görünüyor, onun çok kendi Shakespeare

  21.07.2015 14:19
 • Will Smith'in ÇocukluğuWill Smith'in Çocukluğu

  Yetenekli bir oyuncu, yapımcı ve şarkıcı Will Smith gişe rekorları kıran bir dize ile yolunu yukarı Hollywood'un en popüler ünlüler listesini çalıştı ve onun kredi şarkıları vurdu. Aslında Smith, bir film

  21.07.2015 14:19
 • Dr Seuss BiyografiDr Seuss Biyografi

  Dr Seuss bir çok sevilen Amerikalı çocuk yazar ve karikatürist oldu. Bu Buzzle makaleleri hayatının ve o bugün için bilinen neler yapmaktan hoşlandığını yapılan diğer etkinlikler aracılığıyla alır.

  09.07.2015 15:34

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler