Sevgi Cesarettir

Sevgi Cesarettir

Sevgi cesaretdir! Sevəndən sevgisini kanıtlamak için cesaret ister.Sevgi fedakarlıqdır! Sevəndən sevgisi için sevdiklerinden feda etmesini ister.Sevgi paylaşmaktır! Sevəndən sevgi sadakası umar.

Sevgi Cesarettir

Sevgi cesaretdir! Sevəndən sevgisini kanıtlamak için cesaret ister.
Sevgi fedakarlıqdır! Sevəndən sevgisi için sevdiklerinden feda etmesini ister.
Sevgi paylaşmaktır! Sevəndən sevgi sadakası umar.
En sonunda sevgi hayattır! Sevenin sevdiğini yaratmasıdır ... Sevdiyinin yaşayabileceği hayatı ona vermesidir ...
Sevginin en büyük hocası Allah, en büyük öğrencisi Onun Resulleri, en büyük eğitim kitabı ise Kuran'dır. İşte bu eğitim kitabında yüce Yaradan kuluna sevgi dersi öğretir: ona cesareti, fedakarlığı, paylaşmayı ... öğretir.
Yaratıcı sever ve sevdiğini yaratıyor. O, henüz yokken onu seviyor, onu sevgiyle yaratır, ona ruhundan üfler ve ona hayat verir.
Yaratıcı seviyor ve O'nu sevenlerin sevgi hikayelerini Kutsal Kitabında anarak gelecek mezunlara örnek gösteriyor:

Sevgi - Hazreti Nuh gibi tufan karşısına iman çıxarmaqdı.
Sevgi - Hazreti İbrahim gibi can, mal, evlat feda etmekdi. Kurban vermenin en yüksek zirvesine yüksele bilmekdi.
Sevgi - Ateşe atılmayı bacarmaqdı. Yanmamak için değil, yakmak için ateşe gönüllü girmektir. Sevgi, - Ateş karşısına İMAN koymaktı.
Sevgi - Hazreti İsmail gibi Canana can feda etmek cesaretdir.
Sevgi - Zem-zemine kavuşmak için Hazreti Hacer gibi teslim olmaktı. Safa ile Merva arasında kaçıştır. Kavuşacağını bilerek sevgiye doğru yürüməkdi.
Sevgi - Ali İbrahim ve Ali İmran gibi olup alemlere örnek olan bir aile modelinin temel taşları olmaktı.
Sevgi - Hazreti Yusuf gibi zindana atılmaktan tehlikesi olsa bile, dünya adlı Züleyxaya arka dönüştürmektir.
Sevgi - Denizi yara için Hazreti Musa gibi imana sahip olmaktı.
Sevgi - Hazreti Asya olup Firavun'un savaş ilan edebilir bilmekdi.
Sevgi - Hazreti Eyyub gibi belayı severek kabul etmekdi.
Sevgi - Hazreti Yunus gibi balık karnında olsa da böyle, secde etmeyi bacarmaqdı.
Sevgi - Hanne gibi ana olmaktı. Karnında henüz hiç doğmamış bebeğini Allah'a bir teşekkür borcu olarak kurban vermek cesaretidir.
Sevgi - Hazreti Meryem gibi rüku ve secde edenlerle birlikte əyilməkdi. Çünkü, bu eğilmeyi senden senin Sevdiğin sevgine ispat olarak gerektirir.
Sevgi - Hazreti İsa gibi sana gelenleri diriltecek bilmekdi.
Sevgi - Hazreti Muhammed (sas) gibi Habibullah zirvesine ucalmaqdı.
Sevgi - Hazreti Hatice gibi malını ve canını sevdiklerinin yolunda feda edebilmektir.
Sevgi - Hazreti Ali gibi Sevdiğin için dost yatağına uzanmaqdı, ona gelen bela bana gelsin diye bir de yorganı başına çekmekdi.
Sevgi - Hazreti Fatıma olabilmektir ki, yaşadığı aşk dillere destan olsun. Dünyanın en büyük sevgi romanları onun gölgesinde durmaya bile cesaret etmesinler ...
Sevgi - şehit sahabeler gibi şehadet şerbetini severek içmektir.
Sevgi - ölümsüzlük okulunun mezunu olmaktır ...

Sevgi öyle bir okuldur ki, sadece onun mezunları cennetlikler olabilirler. Çünkü, onlar eğitimin en yüksek zirvesine yüksele bilenlerdir. Kur'an adlı bilimin sırlarına vâkıf olanlar Sevdiklerinin neyi sevip neyi sevmediğini çok iyi bilirler. Sevgilileri neden hoşlanmadığını onlara öyle bir vahiyle söylüyor ki, o vahyi duya için sevmeyi başarmak lazım.
Her sevginin en mutlu sonu VusaL. Her vuslat bir sevgi bayramıdır. Sevenlerin bayramı bir anlık, bir günlük, bir fəsillik olamaz. Sevgi sonsuz süren Cennet lezzetidir. Sevginin buluşma Naîm cenneti, görüş Zamanı Kıyamet günü, kavuşman müjdesi ise selam.
Kıyamet iki sevenin görüş vaktidir. Namazında Allah ile görüşme için Ayaklanma ediciler kıyamete bir bela olarak değil, bir müjde gibi, hasretin sonu, vüsalın gelişi gibi bakabilirler. İçindeki sevgi düşmanlarına karşı ayaklanmaya kalkanlara kıyamette Salam verilecek. Yaratan onlar üzerinde nimetini tamamlayacaktır ve onlardan razı kalacaktır.
Çünkü, "O, onları sever, onlar da O'nu

Her Vakit -   [692]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güzel Sözler Haberleri

 • En Güzel Cuma Mesajları sözleriEn Güzel Cuma Mesajları sözleri

  Cuma günü, müminlerin bayramıdır. Güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı Cuma gününde; sevdikleriniz, dostlarınız ve arkadaşlarınızla paylaşacağınız anlamlı cuma mesajları sizler için bu sayfada

  10.09.2015 16:48
 • Uykumu Alım Birazda Unutmak LazımUykumu Alım Birazda Unutmak Lazım

  Saat kaç olursa olsun beni rahatsız edebilirsin, telefon edip arayabilirsin, ancak açıp nezaketle konuşmam artık .. Mesaj atabilirsin, susaram senin bir zamanlar ihmâl ettiğin gibi .. Önceki kadar sert de değilim ..

  31.08.2015 23:33
 • Çiçek ve umut Oku Huzur BulacaksınÇiçek ve umut Oku Huzur Bulacaksın

  Çocukluğumun yedi yaşına kadarki altın dönemi tütün tarlalarında geçti. Altın çağı diyorum ki, renkleri, çiçekleri, ağaçları, küçük böcekleri, incecik yılan yavrularını, badem kabuklarını tanıdığım

  25.08.2015 23:12
 • Yalan Bir Sevgiymiş DemekYalan Bir Sevgiymiş Demek

  Sevdim, çok sevdim .. Deliler gibi .. Bağlandım, bir gün olsun bile sensiz olmadım.. Her saniye seni düşündüm, her saniye ..

  23.08.2015 18:21

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler