Peru Kültürü

Peru Kültürü

Peru gittiniz? İşte çeşitli sanat formları, gıdalar, edebiyat ve daha oluşur, bu cumhuriyetin, kültürü bir açıklama bu. Peru kültürüne bir anlayış ve halkının yaşam tarzı için okumaya devam edin.

Peru Kültürü

Onun tırnak birinde Margaret Mead, Amerikalı antropolog, anlamak başka kültürler, daha istikrarlı incelemeye yeteneğimizi keskinleştirmek gerekir, sevgiyle kendi takdir söylüyor. Bu Buzzle yazıda Peru kültürü hakkında yakından tanımak için çalışacağız. Bu Hispanik ve Kızılderili kültürleri arasındaki ilişki ile şekillenmiştir. Temelde İnkalar tarafından etkilenmiş, aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika kültürlerinin. Tarafından etkilerini yansıtır , Güney Amerika'nın batı kıyısında yer alan Peru, Ekvador, Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Şili ile sınırlarını paylaşır. Pasifik Okyanusu Batı bunu korur. Lima, sermaye, Peru büyük şehridir. Bu ülke, iklim ve topografya büyük ölçüde değişir. Kıyı boyunca kurak bölge merkezinde yüksek dağların bir bölge ve ormanlık dağlar ve doğuda alçak geniş bir alanı Peru üç coğrafi bölgeleri oluştururlar. Bir ülkenin coğrafyası kendi kültürünü etkiler ve bu da Peru belirgindir. Peru kültürü Güney Amerika'da en farklı olanlar arasında yer alıyor. Peru kültürü aynı zamanda bu ülkenin sanat, edebiyat ve gelenekleri inanç ve Perulular yaşam yolları kapsar. Peru kültürü en iyi çeşitliliği bir görüntü olduğunu! Bu kültür Kızılderili ve İspanyol gelenekleri öncelikle kökleşmiş olduğunu.
 

Sanat


 Peru İnka İmparatorluğu'nun kalbi olarak bilinir.  Perulu sanatsal gelenekleri Öncesi İnka kültürlerine geri izlenebilmektedir.


 

Machu Picchu
Machu Picchu


 Machu Picchu inşaatı İnkalar tarafından yapılan mimari başarılar göstermektedir.  Colonial sanat Barok hakim oldu. Bu dönemin en sanat formları dini konular üzerinde duruldu.  Jose Sabogal 1932 sonra on yıl boyunca, Peru kültürel sahne hakim boyama yerli okulu, başlı 1960'larda Fernando de Szyszlo, uluslararası tanınma bir Perulu sanatçı soyut resmin ana organizatörü oldu ve Perulu sanat modernize yardımcı oldu.  Peru dünyada sanat ve el sanatları büyük çeşitlerinin birine ev sahipliği yapıyor.  Perulu sanat bir sanat haline sonuçlanan İspanyol fatihler tarafından getirilen sanat tarzı ile birleştirdi Form Naif aradı. Peru'nun ekonomisi ülkedeki genç sanatçılara teşvik eder.


 

Edebiyat


 Perulu edebiyat Kolomb öncesi uygarlıkların sözlü gelenekleri kaynaklanmış.  İspanyollar 16. yüzyılda yazma başlatılmamış.  20. yüzyıl Ciro Alegria, Jose Maria Arguedas ve Cesar Vallejo. gibi yazarlar şahit oldu  , Mario Vargas Llosa yüzyılın ikinci yarısında, Peru edebiyatı popüler yaptı.Bugün birçok Perulu yazar ABD'de yaşıyor.


 

Dans ve Müzik


 Marinera Peru Ulusal Dance olarak bilinir. Tarım iş, avcılık ve savaşla ilişkili diğer dansları da vardır. Bazı danslar Hıristiyanların bir etki göstermektedir.  Kashua ve Huayno iki temsilci And dansları vardır. Huayno çiftler dans oysa Kashua genellikle gruplar halinde dans edilir.  Peru Chiriguano ve aynı zamanda Karnaval dansları gibi savaşın bazı dansları vardır.  ritüel karakter Dansları Achocallo, Pinkillada ve Llamerada edilir. Lama bir Güney Amerikalı camelid olduğunu.Llamerada onun yürüyüş taklit eder.  Peru yerel topluluk binlerce yıldır Peru müziği korumuştur.Bu Andean ve müzik. İspanyol tarzı bir karışımıdır  Antik Perulu araçlar kabuklu kabukları, değerli metaller, boynuz, ya da çamur gibi malzemelerin çeşitli dışına yapılmıştır.  yaravi ve And kökenli triste genellikle birlikte şarkılar duygusal şarkı.
 

peru enstrüman ocarina
Ocarina
peru enstrüman quena
Quena


 Peru Nefesli çalgılar And etkilerini göstermektedir. Bunlar ocarina, waqra phuku, siku ve Antara'ya gibi panflüt ve pinkillu, Tarka® ve quena gibi yivlerine içerir.
 

Kutlamalar


 Peru yaklaşık 3.000 festivalleri her yıl kutluyor. Çoğu Hıristiyan din ile ilgilidir.  dışında Noel, Corpus Christi veya Kutsal Haftası, Hıristiyanlarla yerli inançları benzetme girişiminde diğer festivaller vardır.  Alasitaswhich dansları ve yemekleri ile adil bir el sanatları ve minyatürleri birleştirir. Cuisine  gıdaların çeşitli, Peru mısır, domates, patates ve varlık ana maddeler yenir. chirimoya, Lucuma ve ananas gibi meyveler Perulular tarafından tüketilmektedir.

 

ceviche
Ceviche


 tipik Perulu yemekleri biri balık narenciye suyu marine edildiği ceviche vardır.  Perulular gıda ferahlatıcı bir içecek olarak adlandırılan chicha de jora eşlik ediyor.


 

ekşi pisco
Ekşi Pisco
lomo saltado
Lomo Saltado


 Peru milli içkisi Pisco, brendi bir türüdür.  Lomo Saltado yerel elyaf. Bu dilimlenmiş sığır baharatlar, domates ve soğan, patates ve, kişniş, maydanoz ve beyaz pirinç ile daha sonra karışık olan kızartılmış karıştırın oluşmaktadır.


 

Peru Halkı


 Francis Arinze, Roma Katolik Kilisesi'nin bir Afrika prelate sözleriyle, din kültürü bir boyutu, bunun bir aşkın unsurdur. Peru'nun anayasa halkına din özgürlüğü sağlar. Peru ağırlıklı Katolik bir ülkedir. Roma Katolikliği Peru kültür ve medeniyet hayati bir rol oynar. Bu Peru'nun resmi dinidir. Müslüman, Hindu ve Budizm Peru diğer dinler vardır.  Peru'nun nüfusunun% 50'sinden fazlası kıyı bölgelerde yaşıyor. Diğerleri Dağlık alanlarda yaşıyor. Sakinlerinin% 5'inden az. Peru orman alanlarında yaşayan  kişilerin yaklaşık% 45'i yerli, ve yaklaşık% 37 melez vardır. Ulusal dil İspanyolca olduğunu. Quechua da konuşulmaktadır.


 

Cusco geçit töreninde dansçılar
Cusco, Peru bir geçit töreninde Dansçılar
Perulu karnaval dansçılar
Peru'da bir karnaval Dansçılar


 Cusco birçok kişi tarafından Peru kültür başkenti olarak görülüyor.  Ortalama olarak, Perulu erkeklerin% 92 ve yaklaşık% 79 kadın okuryazar bulunmaktadır. Peru modern kültürü, antik ve çağdaş bir kombinasyonudur. Küreselleşme rağmen, Perulular kendi geleneklerini unutmuş değil.Onlar kültürel çeşitliliği beslemek.

Her Vakit -   [630]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Biyografi Haberleri

 • Mel Gibson BiyografiMel Gibson Biyografi

  Tam bir parya bir sevimli, şeytani yakışıklı film yıldızı itibaren, Mel Gibson gibi başka şöhreti inişler ve çıkışlar gördü. Şimdi, o daha bir zorunlu münzevi gibi görünüyor, onun çok kendi Shakespeare

  21.07.2015 14:19
 • Will Smith'in ÇocukluğuWill Smith'in Çocukluğu

  Yetenekli bir oyuncu, yapımcı ve şarkıcı Will Smith gişe rekorları kıran bir dize ile yolunu yukarı Hollywood'un en popüler ünlüler listesini çalıştı ve onun kredi şarkıları vurdu. Aslında Smith, bir film

  21.07.2015 14:19
 • Dr Seuss BiyografiDr Seuss Biyografi

  Dr Seuss bir çok sevilen Amerikalı çocuk yazar ve karikatürist oldu. Bu Buzzle makaleleri hayatının ve o bugün için bilinen neler yapmaktan hoşlandığını yapılan diğer etkinlikler aracılığıyla alır.

  09.07.2015 15:34
 • Büyük İskender BiyografiBüyük İskender Biyografi

  Büyük İskender ilahi olmak için ihtiyaç motive edildi. O dünyanın herhangi bir başka cetvel daha fazla arazi üzerinde hüküm Kral oldu. O 33 yaşında öldü.

  09.07.2015 15:34

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler