Misofonya hastalığı nedir

Misofonya hastalığı nedir

Günümüz çeşitli hastalık ve sağlık sorumlarıyla diz boyu. Hatta bazı İnsanların öyle sağlık sorunları varki ki Allah şifa versin doktorlar bile anlamıyorlarbu hastalığı. Bazende hiç duyulmayan bir salgın yada hastalık yeni yeni gün yüzüne çıkabiliyor. Mesela misofoniya bir piskoloji hastalığıdır. Peki misofonya hastalığı nedir.

Misofonya hastalığı nedir

Günümüz çeşitli hastalık ve sağlık sorumlarıyla diz boyu. Hatta bazı İnsanların öyle sağlık sorunları varki ki Allah şifa versin doktorlar bile anlamıyorlarbu hastalığı. Bazende hiç duyulmayan bir salgın yada hastalık yeni yeni gün yüzüne çıkabiliyor. Mesela misofoniya bir piskoloji hastalığıdır. Peki misofonya hastalığı nedir.

Misofoniya hastası olduğunuzu gösteren 6 hal! Eğer siz de bu seslerden rahatsız olursuzsanız ...

Yemek yerken ağzını şaplandırırsanız sinirlenir,

Biri sakız çiğnerken çıkardığı ses sizi kıcıklaştırır,

Sık sık derin nefes alıp verenlere sinirlenir,

Çayı, kahveyi höpürdederek içenler sizi rahatsız ediyor,

Karşınızda elma, salatalık yerken çıkan sesler sizi kendinizden çıkarıyor,

Tum çırtlayan ve cips yerken çıkan ses sizi rahatsız ediyorsa, demek ki siz de misofoniya belirtileri.

Misofoniya psikolojik bir rahatsızlık olarak, seslere karşı aşırı duyarlılık, ya da bazı seslerden nefret etme hali gibi tamamlanır.

Peki Misofonya hastalığı nedir..

Misophonia kelimesi tam anlamıyla "sesten nefret etme",
düşük düzeyde sesten hoşlanma biçimidir. Bu olumsuz deneyimler ile karakterize olan yüksek ya da yumuşak olsun belirli seslerden kaynaklanan bir nörolojik bozukluk olarak düşünülmektedir. Bu terim Amerikan nörolog olan Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff tarafından bulunmuştur. Genellikle vadeli seçici ses hassasiyetinin yerine kullannılır.

Hiperakuzi aksine Misophonia belirli sesler için spesifiktir. Bu bazı semptomlara neden olan fizyolojik anormalliğin anatomik konumu hakkında çok az bilgi olsa da büyük olasılıkla merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı sanılır. Anatomik konumunun hiperakuzinin bulunduğundan daha merkezi olabileceği öne sürülmektedir.

Her Vakit -   [904]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Sağlık Haberleri

 • Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?

  Hamilelikte sabah bulantılarının nedenleri nelerdir? Sabah bulantıları ne zaman başlar ve tedavi için neler yapılabilir?

  30.06.2016 03:41
 • Sigaranın Zararları Anne Karnında BaşlıyorSigaranın Zararları Anne Karnında Başlıyor

  Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için

  30.06.2016 03:41
 • Ramazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri ArtıyorRamazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri Artıyor

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayı boyunca artış gösteren diş sağlığı problemlerinin nedenlerine

  30.06.2016 03:36
 • BB krem ​​nedir?BB krem ​​nedir?

  Çok kısa sürede ünlenen BB kremler kolaylıkla birçok hanımların gözdesi olmayı başardı. Böylece BB kremlere olan talebin yüksek olduğunu gören birçok kozmetik firmaları da kendi BB kremlerini üretmeye

  02.09.2015 20:16

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler