Kelebeklerin Dört Büyüme Aşamaları

Kelebeklerin Dört Büyüme Aşamaları

Nasıl küçük bir yumurta çıkıyor bir tırtıl, kendi kanatları üzerinde muhteşem sanatsal tasarımları ile bir kelebek haline metamorphose mu? O geçer bu makalede, bir kelebeğin dört büyüme aşamaları ve olağanüstü dönüşümü hakkında size anlatacağım.

Kelebeklerin Dört Büyüme Aşamaları
Biz kelebek güzelliği zevk, ama nadiren bu güzelliği elde etmek için geçirdiği değişiklikleri kabul. -Maya Angelou 


Bir kelebek dönüşüm sürecinde yatıyor büyü ideal bir örnektir. Aşamaları zor ve izole gibi görünüyor olsa bile, sonuçta özgürlük ve güzellik getiriyor. Onun güzel halini alır önce her kelebek çirkin bir tırtıl olduğunu. Bir kelebek - Bir tırtıl koza açık kırmak ve güzellik ve canlılık bir kişileştirme olmak kaderinde ne olmak, açık çıkıp mücadele eder. Bir kelebek, incelik, güzellik ve renk bir sembol haline! Minik bir yumurta ileri sonra bir güzel ve zarif kelebek haline başkalaşır bir çirkin tırtıl, ayılar nasıl bir kelebek 4 büyüme aşamalarında Aşağıdaki bölümde, göreceğiz.
 

 Bir Butterfly'nın Hayat Dört Aşamaları 

 

butterfly_lifecycle_08072015

 

Aşama - 1: Yumurta 

Bir kelebeğin hayatında ilk aşaması çıplak insan gözü ile görülebilir olmayabilir, bu nedenle küçük olabilir küçücük bir yumurta vardır. Yumurta denilen bir dış kabuğu vardır koryoniçinde larva korur. Bu nem muhafaza balmumu, bir iç astara sahiptir. Yumurta genellikle konakçı bitkinin yapraklarının dış tarafına yerleştirilir, ve dişi kelebek tarafından salgılanan bir zamk benzeri bir kimyasal madde ile bitkiye bağlıdır. Bu kimyasal yumurta konumunu sürdürmek, hızla sertleşmesine eğilimindedir. Farklı türler bir anda yumurta farklı sayıda yatıyordu. Ayrıca, yumurta şekli ve boyutu kelebek türlere bağlı olarak değişebilir. yumurta yumurta koyulur zaman zaman bağlı, yumurtadan birkaç hafta sürebilir. Yumurta kış sezonu etrafında koyulur, sonra da (olarak bilinen dinlenme fazına geçebilir diapause ) ve sadece bahar sezonunda yumurtadan. Kelebek Bazı kuzey türler yaz aylarında yumurtadan olan bahar, yumurta bırakırlar.
 

 

Aşama - 2: Larva (Caterpillar) 

Bir kelebeğin sonraki büyüme evresi larva aşamasıdır. Larva (larva çoğul) olarak da bilinir tırtıllar . Dışarı çıktıktan sonra, tırtıl, ilginç bir şekilde, kendi yumurta davasını yiyor. Baş, toraks ve karın - larva kendi vücudunda üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu adlandırılan beş adet ters bacak, bir dizi ile birlikte, gerçek bacakların kümesi vardır yardımcı bacakları .Altı gözleri vardır ama iyi gelişmiş görme yoktur. Onun vücudunun iki tarafında deliklerinden nefes alan. Bir yumurtadan yeni çıkmış tırtıl dakika, ama çok yiyor ve boyutu manifoldu yetişir. Tırtıllar donuk renkli olabilir veya parlak renkler bedenlerini çizgili olabilir. Larva aşamasında, minik kanat diskler göğüs kesimleri görünür.Onlar kıllı olabilirler ya da kıllar olabilir. O büyüdükçe, bir tırtıl onun vücudun büyümesini karşılamak için cilt dökülme devam ediyor. Tırtıl (yaklaşık 11/4 inç) hazır olduğunda, bir şekillendirme, bir yaprağın alt kendini asılı J şekli ve ömrünün sonraki aşamada doğru ilerlemektedir başlar.
 

 

Aşama - 3: Pupa (Chrysalis) 

Bu aşamada, larva cilt kapalı geliyor. Cildin dökülme arasında geçen süre olarak adlandırılır evre . Son instara sonra, pupa ortaya çıkar. Bir dikenli kısmı larva karın sonunda görünür. Bu dikenli parçası olarak bilinen cremaster yaprak yüzeyine takılır.pupa cremaster asılı. Onun kanatlarını ve sinek kadar emin olana kadar Aslında, hatta bir bebek kelebek ondan asılı. Bazı pupa yırtıcılara karşı bir savunma olarak sesler üretmek için kendi karın hareketli parçaları yeteneğine sahiptirler.Dönüşüm sırasında, hücrelerin tam takılması bir kelebek oluşumu içine sonuçlanır. Pupa dinlenmek için görünebilir, ancak bu aşamada önemli bir reform uğrar. kanatları güzel desenleri bu aşamada, pupa içinde oluşturulmaktadır.
 

 

Aşama - 4: Yetişkin Kelebek 

Kanatlar yukarı katlanmış bir erişkin kelebek ortaya çıkar. Bu kafa, toraks ve karın bir vardır. Altı bacakları var ama ikisini kadar bukleler. Bir kelebek nektar ve su emmek için kullanılan bir uzun dil vardır. Denir probosis . Arka kanatlar ve ön kanatlar - -. Ölçekler ile kaplıdır Bu kanatların iki set vardırÇiftteşme ve bu aşamayı karakterize üreten. Kadın yetişkinler yeniden hayat döngüsünü başlatmak için yumurta bırakırlar.Belirli türlere bağlı olarak, yetişkin kelebekler, bir yıla kadar bir hafta arasında değişen bir zaman periyodu boyunca yaşarlar.
 

 

* Not: aşamaların her harcanan zaman döşeme mevsime ve kelebek spesifik türüne bağlı olarak değişebilir.

 

kelebek ay ama anlar değil sayar ve yeterli zaman vardır. - Rabindranath Tagore
Her Vakit -   [445]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Biyografi Haberleri

 • Peru KültürüPeru Kültürü

  Peru gittiniz? İşte çeşitli sanat formları, gıdalar, edebiyat ve daha oluşur, bu cumhuriyetin, kültürü bir açıklama bu. Peru kültürüne bir anlayış ve halkının yaşam tarzı için okumaya devam edin.

  29.07.2015 15:22
 • Mel Gibson BiyografiMel Gibson Biyografi

  Tam bir parya bir sevimli, şeytani yakışıklı film yıldızı itibaren, Mel Gibson gibi başka şöhreti inişler ve çıkışlar gördü. Şimdi, o daha bir zorunlu münzevi gibi görünüyor, onun çok kendi Shakespeare

  21.07.2015 14:19
 • Will Smith'in ÇocukluğuWill Smith'in Çocukluğu

  Yetenekli bir oyuncu, yapımcı ve şarkıcı Will Smith gişe rekorları kıran bir dize ile yolunu yukarı Hollywood'un en popüler ünlüler listesini çalıştı ve onun kredi şarkıları vurdu. Aslında Smith, bir film

  21.07.2015 14:19
 • Dr Seuss BiyografiDr Seuss Biyografi

  Dr Seuss bir çok sevilen Amerikalı çocuk yazar ve karikatürist oldu. Bu Buzzle makaleleri hayatının ve o bugün için bilinen neler yapmaktan hoşlandığını yapılan diğer etkinlikler aracılığıyla alır.

  09.07.2015 15:34

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler