Farklı zamanlarda ideal kadın

Farklı zamanlarda ideal kadın

Çeşitli dönemlerde farklı kadınlar güzel kabul edildi. Eski taş devrinde büyük karın, sarkık göğüsler ve hep hamile olan kadınlar cazibeli hesap edilirler.

Farklı zamanlarda ideal kadın

Çeşitli dönemlerde farklı kadınlar güzel kabul edildi. Eski taş devrinde büyük karın, sarkık göğüsler ve hep hamile olan kadınlar cazibeli hesap edilirler.

Arkeolojik kazılarda taş devrinden bu biçimli taş heykeller bulunmuştur.

Eski Mısırlılar kadınlarda uzun ayaklara üstünlük veriyorlardı. İdeal kadın enli omuzlu ve biraz kaslı olmalıydı. Mısırlılar kosmetikadan oldukça fazla kullanıyorlardı. Dudaklarına ilgi çeken renkli boya, gözlerini ise siyah renkle boyarlardı.

Aedim yunanlarda ise esas kadın güzelliği değil, fiziksel güç idi. Efsaneye göre, Herkül uzun zaman savaşlarda yüzünü gizleyen hanıma aşık olur. Görüntüde ise daha çok kadın arkasına fikir yürütüyorlardı.

Roma'da donkarlı burun aristokratlık belirtisi idi. Ortaçağ'da boylarının yüksek görünürlük için soylu kadınlar alına kadar saçlarını kesiyorlardı. Eski resimlere bakarsak kadınların göğüs parçalarının çok küçük olmasını görüyoruz. Aynı dönemlerde soylu kadınlar karsetdən kullandıkları için karsetlə göğüslerini başardıkları kadar sıkıyorlardı.

Rönesans döneminde sadece gelişim, zevkler de değişti. İdeal kadın sarışın ve kumrallar kabul olunurdu. Yuvarlak ve enli omuz, uzun boğaz, dolu vücut yapılı hanımlar güzel kadın gibi kıymətləndirilirdilər.

Daha sonra moda hafif erotik Rokoko (XVII yüzyılda oluşmuş Fransız sanatına ait mimari ve sanat üslubudur) üslubu geldi. Yuvarlak suratlı, küçük burun ve dudaklı bayanlar güzellik etolonu kabul edildiler. Kırmızı renge boyanmış uşaqsifətli ve dolu bedenli kadınlar erkekler için çekici sayılırdı.

XIX yüzyıl dolu kadınların dönemidir. O dönemin imparatorları dolu tenli, iri göğüslü hanımlar tercih ediyorlardı.

XX yüzyılın 20 yılları modaya değişiklik getirdi. Artık moda zarif, ince ve gödek saçlı hanımlar geldi. Güzel bayan derken göz önünde zarif, yalın, incəbelli hanım canlanırdı. Siyah gölgeli makyaj ve kulağa kadar kesilmiş kısa saçlar moda idi.

Şimdiki yüzyılın ideal güzeli 90-60-90 standardına uygun olandır. XXI yüzyılda büyük dudaklar, büyük göğüs ve uzun bacaklar cazibeli olarak kabul edilir.

Her Vakit -   [924]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yararlı Bilgiler Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
  • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
  • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
  • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
  • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler