Dr James Naismith Biyografisi

Dr James Naismith Biyografisi

Uluslararası bir spor için bir üniversite faaliyeti olmaktan, basketbol yaratıcısı Dr. James Naismith borçlu için bir yeri vardır. Ona tarafından icat edilmiştir gibi hala neredeyse aynı formatta oynanır. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin ...

Dr James Naismith Biyografisi
basketbol buluş bir kaza değildi. Bir ihtiyacı karşılamak için geliştirilmiştir. Bu çocuklar sadece mendili Bırak oynamak olmaz - Dr.James Naismith


Dr James Naismith basketbol yaratıcısı olarak bilinir, çok popüler spor dallarından biridir dünya çapında oynadı. Mesleği bir fiziksel eğitmen ilgili bilgi için manevi konularda ve arayış içinde olan ilgisi teoloji ve tıp derslerini almak için götürdü. Bir aşağı-toprak beden eğitimi yoluyla ahlaki eğitimi kazandırmak ilgi mütevazı bir adamdı.
 

Kişisel Detaylar
Adı - James Naismith Doğum Tarihi - 6 Kasım 1861 
Doğum Yeri
 - Almonte (Ontario), Kanada Veliler - Margaret ve John Naismith 
için bilinen
 Basketbol ve Buluş - 
Eşleri
 - (ölümüne kadar 1894-1937) Maude E. Sherman ve Floransa B. Kincaid (1939 yılına kadar aynı yıl yaptığı ölüm) 
Çocuk
 - Margaret Mason (1895-1976), Helen Carolyn (1897-1980), John Edwin (1900-1986), Maude Ann (1904-1972) ve James Sherman ( 1913-1980) 
Ölüm Kansas, ABD 28 Kasım 1939 -


 
Önemsiz şeyler
 • O için kabul edilmektedir koruyucu kask tanıtan McGill Üniversitesi Montreal okurken futbolcular için.
 • O University of Kansas basketbol takımının ilk basketbol antrenörü ve koçluk"Basketbol Koçluk Baba", Phog Allen.
 • - National Collegiate Athletic Association (NCAA) onun adını üç ödül ayırmıştırYılın Naismith Kolej Oyuncusu , Yılın Naismith Koleji Koçu ve Yılın Naismith Hazırlık Player yılda en iyi oyuncuları kolaylaştırmak için.
 • O 1925 yılında Amerikan vatandaşlığını kazananlar.

 

Çocukluk

James Naismith üç Naismith çocukların en büyüğü oldu. 1870 yılında, bir yıl Grand Calumet taşındıktan sonra, anne ve babasının tifo sözleşmeli ve öldü. yetim James ve kardeşleri, Annie ve Robbie kendi büyükannesi tarafından alınmıştır. 1872 yılında ölümünden sonra, kendi amcası Peter Young onların sorumlusu oldu. Naismith katıldıAlmonte Lisesi 1875-1877 itibaren ve onun atletik yetenekleri onun akademik becerileri daha fazla olduğu gibi, bir kereste kampında çalışmaya okulu bıraktı. Ancak, o 1881 yılında okulu yanına döndü ve o okulda iken, Naismith aile alanları ve ormanda çalışmak istemektedirler 1883 yılında liseyi tamamladı. O vardı söyleniyor okula her gün 5 mil yürümek .

 

Eğitim ve Kariyer

Dr. Naismith katıldı 1883 yılında McGill Üniversitesi ve beden eğitimi diploması aldı. O futbol, ​​rugby, lakros ve zemin jimnastik ilgi olan başarılı bir sporcu olarak çıktı. Spor için yaptığı arzulu tutkusu 1885 yılında ona En İyi All-Around Sporcuya kazandı ve 1890 yılında 1887 o prestijli katıldı Presbyterian College teoloji okumaya ve McGill fiziksel eğitmen işini aldı. 1891 yılında, o bir iki yıllık kurs için Amerika'ya taşındı Springfield, Massachusetts YMCA International Training School . Bu dersi tamamladıktan sonra, fiziksel bir eğitmen olarak aynı yerde devam etti. Bu basketbol oyunu doğdu buradaydı.1895 yılında, Naismith bir tıbbi lisans için kayıt Denver Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi . Tıbbi çalışmalar devam ederken, aynı zamanda YMCA Beden Eğitimi Direktörü, Denver olarak çalıştı. 1898 yılında, Dr. James Naismith bir basketbol koçu, beden eğitimi öğretmeni ve şapel direktörü olarak Kansas Üniversitesi'ne katıldı. O 76 yaşında emekli, 40 yıl orada çalıştım.

 

Basketbol İcadı 

? Why : 1891 yılında, ise Springfield Koleji'nde (daha sonra YMCA Eğitim Okulu olarak da bilinir), o içeride oynadığı olabilir bir oyun icat Springfield YMCA Beden Eğitimi başkanı tarafından istendi. Fikir arkasında fiziksel uzun kış aylarında öğrencilere meşgul ve aynı zamanda sıkı bir disiplin sonucu kendi kabadayı davranışlarını kontrol etmek oldu. O futbol, ​​futbol, ​​rugby ve lacrosse gibi mevcut oyunları oldukça kaba olduğu gözlendi.Yani o dinç bir oyun oluşturma düşündüm ve aynı zamanda temiz ve oyuncular için adil. İlham : Dr Naismith yüksek oyun esinlenerek düşünülmektedir bir kayaya ördekonun çocukluk döneminde yoğun oynadı günler. Oyun Gerekli takım ruhu, nişancılık ve geçen. O, tüm tezler faaliyetlerini birleştirerek düşündüm ve huzursuz ve asi davranışları gelen genç beyinlerin dikkatini dağıtmak için bir oyun icat. . Öğrencilerin fitness ve sağlık üzerindeki yaralanma ve stresin en az şansı olan kapalı oynadı olabilir bir oyun Oyunu iki ucunda iki şeftali sepetleri, yerden on ayak, o futbol yumuşak top kullanılan ve sabit: Üniversite spor salonu. Öğrenciler ekip üyeleri arasındaki pas sadece ellerini kullanmak için izin ve bir gol, sepet içine topu bırakmak zorunda kaldı. O oyun 'basketbol' adlı ve ile geldi basketbolun temel kuralları 13 . basketbol ilk oyun 1891 Başlangıçta, bu oyun öğrencilerden çok coşku almadı, Aralık ayında üniversite spor salonunda oynandı, ama yakında popülerlik kazandı. Basketbol dünya çapında popülerlik kazandı ve oldu 1936 yılında Berlin Olimpiyatları'nda tanıtılan O, bu olay için davet ve aynı zamanda kazanan takımlara madalya dışarı verdi.. O izlerken basketbol uluslararası oynadı onun buluşu var büyük ödül oldu varlık olduğunu söyledi sanılıyor.


 

 

Kişisel Yaşam

Dr. Naismith, beş çocuğu vardı; 3 kız ( Margaret Mason, Helen Carolyn ve Maude Ann ) ve 2 erkek ( John Edwin ve James Sherman ile yaptığı evliliğinden) Maude . 1937 yılında ölümünden sonra, Dr. Naismith dul arkadaşı, yeniden evlendi 1939 yılında Floransa Kincaid . Ancak bu evlilik kısa ömürlü oldu. O Kansas evinde nedeniyle beyin kanaması için, aynı yıl 28 Kasım'da öldü.

 

Başarılar ve Övgüler

onun ömrü yılında yaklaşık edinmişti 11 akademik derece . Bu ona emanet çeşitli kariyer rollerine uyması için onu sağladı. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:
 • Beden Eğitim Müdürü - McGill Üniversitesi (1887-1890)
 • Beden Eğitimi Öğretmeni - Springfield College (1890-1895)
 • Beden Eğitim Müdürü - Denver YMCA (1895-1898)
 • Doçent - Kansas Üniversitesi (1898-1909)
 • Şapel Müdürü - Kansas Üniversitesi (1898-1909)
 • Üniversite Hekim - Kansas Üniversitesi (1909-1917)
 • (1915) bir Presbiteryen bakanı olarak rütbesi
 • Athletic Direktörü - Kansas Üniversitesi (1919-1937)
Spor alanında yaptığı çaba ve sıkı çalışma onurlandırmak için, özellikle basketbol, ​​o Fame aşağıdaki Salonu'nda müzeye oldu:
 • Fame Kanada Basketbol Salonu
 • Basketball Hall of Fame
 • Fame Kanada Olimpiyat Salonu
 • Fame Kanada Spor Salonu
 • Fame Ontario Spor Efsaneleri Salonu
 • Fame Ottawa Spor Salonu
 • Fame McGill Üniversitesi Spor Salonu
 • Fame Kansas State Spor Salonu
 • Fame Uluslararası Basketbol (FIBA) Salon

 

İlginç Gerçekler
 • Bu yeni oyun Naismith topu ancak mütevazı olmak denir önerdi, diye fikrini reddetti ve oyun basketbol gibi bilinir hale geldi.
 • O tüm zamanların en popüler oyunlarından biri icat olsa da, o, yaşamı boyunca sadece iki kez oynadı. O Kansas Üniversitesi'nde 7 yıl sonra o sadece kendi buluşun birkaç hafta sonra ilk kez basketbol oynadı ve.
 • O basit 13 kuralları ile oyun gerçekten koçluk ihtiyacı olmadı inanıyordu.
 • Presbiteryen Koleji'nde yaptığı süre zarfında din adamları oyunlara olan ilgisi nedeniyle eleştiri bir sürü aldı. Bunlar öfke ve fiziksel zarar yol açan, spor kötüydü fikri vardı. Ancak o genç erkekleri damat spor ve bakanlık kullanmak belirlendi.
 • Springfield Koleji'nde oynanan ilk kadın basketbol oyun takımında eşi, Maude vardı.
 • Bir spor sınıfı denetleme yaparken, onun öğrencilerinden biri boynuna yanlışlıkla düştü ve öldü. Aylarca o Kansas Üniversitesi'nde tıp okumak onun çağrısına kadar pişmanlık ve suçluluk yaşadı.
 • O Meksikalı sınırında ve Fransa'da I. Dünya Savaşı sırasında orduya hizmet etti.
 • Apart orijinal basketbol kuralları kitabını yazma, o bildiri yayınladı, (1911) 'de "A Modern Koleji" ve (1918), ve ve' Basketbol 'Temiz Yaşam Esasları', gibi diğer kitaplar "Sağlıklı Yaşam Özü": Its Kökeni ve Gelişimi '.
Her Vakit -   [458]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Biyografi Haberleri

 • Peru KültürüPeru Kültürü

  Peru gittiniz? İşte çeşitli sanat formları, gıdalar, edebiyat ve daha oluşur, bu cumhuriyetin, kültürü bir açıklama bu. Peru kültürüne bir anlayış ve halkının yaşam tarzı için okumaya devam edin.

  29.07.2015 15:22
 • Mel Gibson BiyografiMel Gibson Biyografi

  Tam bir parya bir sevimli, şeytani yakışıklı film yıldızı itibaren, Mel Gibson gibi başka şöhreti inişler ve çıkışlar gördü. Şimdi, o daha bir zorunlu münzevi gibi görünüyor, onun çok kendi Shakespeare

  21.07.2015 14:19
 • Will Smith'in ÇocukluğuWill Smith'in Çocukluğu

  Yetenekli bir oyuncu, yapımcı ve şarkıcı Will Smith gişe rekorları kıran bir dize ile yolunu yukarı Hollywood'un en popüler ünlüler listesini çalıştı ve onun kredi şarkıları vurdu. Aslında Smith, bir film

  21.07.2015 14:19
 • Dr Seuss BiyografiDr Seuss Biyografi

  Dr Seuss bir çok sevilen Amerikalı çocuk yazar ve karikatürist oldu. Bu Buzzle makaleleri hayatının ve o bugün için bilinen neler yapmaktan hoşlandığını yapılan diğer etkinlikler aracılığıyla alır.

  09.07.2015 15:34

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler