Çocuklarda yaşa göre ideal boy ve kilo

Çocuklarda yaşa göre ideal boy ve kilo

Doğumla birlikte başlayan büyümenin izlenmesi, çocukluk dönemi boyunca dikkat merkezine alınması gereken bir süreçtir.

Çocuklarda yaşa göre ideal boy ve kilo

Çocuklarda yaşa göre ideal boy ve kilo nasıl olmalıdır?
Doğumla birlikte başlayan büyümenin izlenmesi, çocukluk dönemi boyunca dikkat merkezine alınması gereken bir süreçtir. Çocuk sağlığı takibinde hiç ihmal gösterilmemeli olan büyümenin izlenmesinde: çocuğun ağırlık, boy ve baş çevresi ölçülerinin (bebeklik döneminde daha sık olmak üzere) belirli aralıklarla standart büyüme tablosuna uyması büyük önem taşır. Çocuğun sağlığı olumsuz etkileyen sorunlar ilk olarak büyümeye etki eder. Bunu dikkate alan uzmanlar, aşağıdaki ipuçları verirler:
"Büyüme durması olarak adlandırılan durum: çocuğun aynı yaş, cinsiyet ve toplumdaki yaşıtlarına göre beklenen büyümeyi gösterebilir durumlarda tanımlanır. Erken teşhis ve tedavi ile büyümede geriliğe neden olan sorunlar nasıl çözümlenmelidir: gerekli tedavilerin verilmesiyle, çocuğun beklenen büyümeye ve genetik boy potansiyeli ulaşması ile .
 
Çocuğun yaşına göre normal ağırlığı kaç olmalıdır?
Büyümenin izlenmesinde, bebeğin vücut ağırlığı, boy ve baş çevresinin ölçüsü dikkatle izlenmelidir. Vücut ağırlığını ölçerken, bebeğin tüm kıyafetleri çıkartılmalıdır. Yeni doğan bir bebeğin ağırlığı ortalama 2500-3500 gr kadardır. Doğumu izleyen ilk 7-10 günde ise kilosunun% 5 -8% -ni kaybeder, buna "fizyolojik kilo kaybı" denir. 10-14 günlük doğum ağırlığına ulaşan bebeğin vücut ağırlığı, ilk üç ayda 30 gr / gün, ikinci üç ayda 20 gr / gün, üçüncü üç ayda 15 g / gün, dördüncü üç ayda ise 12 gr / gün artar. Bebek 4-5 aylık olduğunda doğum ağırlığının iki katına, 1 yaşında üç katına, 2 yaşında ise dört katına ulaşmış olur. Vücut ağırlığı kısa zaman aralıklarında çok büyük değişiklikler gösterebilir bildiği için, sütle beslendiği dönemde büyümenin izlenmesinde tüm ölçümler daha hassastır ve ilk yaşta ayda bir ölçülmelidir. 1-2 yaş arasında 3 ayda bir, ileri yaşlarda ise 6 ayda bir ölçülmesi önerilir.

Çocuğun yaşına göre normal boyu kaç olmalıdır?
Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama 50 cm civarındadır. Bebeğin boyu ilk 3 ayda 3.5 cm / ay, ikinci üç ayda 2 cm / ay, üçüncü üç ayda 1.5 cm / ay, dördüncü üç ayda ise 1.2 cm / ay uzayarak bir yaşında doğum boyunun 1.5 katına ulaşmış olur. Çocuk dört yaşına geldiğinde doğum boyunun 2 katına, 12 yaşında ise 3 katına çıkar. Boy ölçümleri, yetersiz beslenme ve akut (kısa dönem) enfeksiyon geçirilmesi gibi değişikliklere duyarlıdır. Kronik (uzun dönem) hastalık ve beslenme zayıflığı, boya etki etmesi için en az altı aylık bir süre geçmesi gerekir. Boy kısalığı, uzun süreli beslenme yetersizliğine veya kronik bir hastalığa işaret eder ve erken fark edilmesi, ileri dönemde olası boy qısalığının önlemek açısından önemlidir.

Bebeğin baş çevresi ölçüsü kaç santimetre normaldir?
Baş çevresi ise, beynin büyümesini gösteren bir parametre içerir ve 0-3 yaş arasındaki çocuklarda düzenli olarak izlenmelidir. Doğumda 35 cm olan baş çevresi, ilk iki ayda ortalama 2 cm / ay, 2-6 aylarda 1 cm / ay, 6-12 aylarda ise 0.5 cm / ay büyür. Doğumdan itibaren normalden büyük baş çevresi, kanama veya beyin boşluklarında genişleme gibi önemli hastalıkların erken bulgusu olabilir. Daha sonradan baş çevresinde beklenenden az büyüme ise, beyin gelişimindeki geriliği gösterebilen bir bulgudur.

Her Vakit -   [739]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Sağlık Haberleri

 • Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?

  Hamilelikte sabah bulantılarının nedenleri nelerdir? Sabah bulantıları ne zaman başlar ve tedavi için neler yapılabilir?

  30.06.2016 03:41
 • Sigaranın Zararları Anne Karnında BaşlıyorSigaranın Zararları Anne Karnında Başlıyor

  Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için

  30.06.2016 03:41
 • Ramazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri ArtıyorRamazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri Artıyor

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayı boyunca artış gösteren diş sağlığı problemlerinin nedenlerine

  30.06.2016 03:36
 • BB krem ​​nedir?BB krem ​​nedir?

  Çok kısa sürede ünlenen BB kremler kolaylıkla birçok hanımların gözdesi olmayı başardı. Böylece BB kremlere olan talebin yüksek olduğunu gören birçok kozmetik firmaları da kendi BB kremlerini üretmeye

  02.09.2015 20:16

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler