Çocuklarda şükran hissin eğitimi

Çocuklarda şükran hissin eğitimi

Yeri ve gökleri yaratan Allah kutsal kitabı Kur'an - ı Kerim'de sık sık kendi nimetlerini insanlara hatırlatarak, onları şükretmeye davet ediyor. Her şey dahil olmak üzere insanların teşekkürüne muhtaç olmayan Allah'ın bunu talep etmesi, insanda şükran hissinin mevcut olmasının ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Çocuklarda şükran hissin eğitimi

Yeri ve gökleri yaratan Allah kutsal kitabı Kur'an - ı Kerim'de sık sık kendi nimetlerini insanlara hatırlatarak, onları şükretmeye davet ediyor. Her şey dahil olmak üzere insanların teşekkürüne muhtaç olmayan Allah'ın bunu talep etmesi, insanda şükran hissinin mevcut olmasının ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Nankör olmamak büyük bir marifettir. Elbette ki, sohbet işte veya kariyer ileri gitmek için "gereken insanlar" a verilen "saygı" veya hediyeden gitmiyor. Sohbet bir insanın diğerine (veya diğerlerine) karşı gerçekten hissettiği minnet hissinden gidiyor. Burada tutarlılık şöyle olur: Önce insan minnettarlık hisseder, sonra bu his herhangi zahiri ile şekillenir.
Genel olarak, şükran duygusu çok derin ve yüksek bir duygudur. Bu his insana doğuştan olarak verilmez, bu nedenle çocukluğun küçük yaşlarından amaçlı yöntem ve etkinlikler ile bu hissi terbiye etmek gerekir. Küçük yaşlarda çok basit yöntemlerle bu terbiyeye başlanabilir. Örneğin: çocuğa ne ise lezzetli bir şey satın aldıysanız, tadına bakmak için izin isteyin.

Çocuklar buna izin verecek. Çocuklar, nasıl derler, sizi kendi yemeğine konuk edecek. Bu zaman kesinlikle yüz ifadelerinizden ve sözlerinizle yemeği beğendiğinizi bildirmelisiniz. Ona bildirin ki, siz sadece lezzetli yemek için değil, hem de onun sizi misafir ettiği için çok mutlu oldunuz. Bundan sonra çocuk sizi hep bir şeylere misafir etmek isteyecek. Bundan vazgeçmeyin! Hep çocuğun verdiklerine konuk olun ve sonra bu işi çok beğendiğinizi bildirin. Çocuğunun önerdiği gıdadan imtina eden veliler, güzel terbiye şansını ellerinden verirler.

Elbette, küçük çocuklarda bu ve başka terbiye meselelerini aşılamak kolaydır. Bu iş o zaman zor yönü, sizin ailede göstereceğiniz tavrınız sözlerinizle uymuyor ve çocuk büyüdükçe bunu anlıyor. Eskiden bunu anlamak çocuklar için zor olsa da, yavaş yavaş böyle sonuçlar çıkarır, yalan söylemek öyle bir kötülük değil (ağır dilde bir türlü konuşup, amelde başka türlü hareket etmek yalanın belirtisidir). Genel olarak, eğer bir insana çocukluk aşılanmayıbsa, kendi çocuğuna bu hissi aşılama ona zor olacaktır.

"Genel olarak, neden ihtiyaç var ki?" Diye soranlar bulunacak. Çünkü birçokları için maddi kazanç başka kavramdan yoktur. İşte bu mantığın sonucudur ki, adam zengin olurken çevreyi dostlarla dolu olduğu halde, kasıblaşdığı zaman herkes etrafından dağılır, git-gel kesilir.

Küçük çocuklara bu hissin aşılanması meselesine biraz değindik. Artık sonraki aşamada en güzel yöntem çocuğa namaz öğretmektir. Erkek çocuklar, genellikle, 13-15 yaşında, kız çocukları ise 9 yaşında buluğa erdiği halde, Peygamberimiz (s) 7 yaşından çocuklara namaz öğretmeyi tavsiye etmiştir. Bu iş çocukta şükran hissinin oluşmasına bedelsiz etkiliyor. Namazın sözlerine fikir versek, baştanbaşa teşekkür ve Allah'ın yüceliğinin onayından ibaret olduğunu görürüz. Elbette, ebeveynler de zamanında namaz kılması ve bu çalışmada çocuklara örnek olunmalı.


Genel olarak, insanlar gerek hem kendi tavırlarında, hem de çocuk terbiyesinde bu sözü unutmasınlar: "Teşekkür hayrın kapısıdır". Eğer çocuklar iyi iş görürse, ona teşekkür etmeyi unutmayın ki, o güzel ameli bir de tekrar etsin. Çoğu yaptıkları iyiliğin karşılığında kötülük gördüğünde bir daha o işi tekrar etmek istemiyorlar. İnsanlar yaptıkları iyiliğin karşılığında edilen teşekkürleri, söylenen hoş sözleri hep yüksek değerlendiriyorlar. mükafatını da Allah'tan beklemelidir. Ama normal insani ilişkilerin oluşması için insanların birbirinin iyisini değerlendirmeleri gerekir. Elbette, karşısına nankör insan çıkan kimse de hayır iş yapmamalı, Allah'ın rızası uğruna yine de iyilik etmelidir. Bunun için güçlü iman, yüksek irade ve büyük kalbe sahip olmak gerekir.

Çocuğunuzun böyle insanlardan olmasını istiyorsanız, ona minnettarlık hissini zamanında aşılayın . Çocukluktan böyle bir terbiyeye sahip olmak, büyüdükçe o zaman daha güzel özelliklerin ortaya çıkmasına vesile olacaktır. Genel olarak, İslam terbiyesi ile düzgün terbiye  çocuklara, raya oturtulmuş trene benzer. Allah'ın izniyle  bu tren hızla ilerler ve yüksek makamları fetheder.

Her Vakit -   [878]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dini Bilgiler Haberleri

 • Alay ve Dalga Geçmenin HükmüAlay ve Dalga Geçmenin Hükmü

  kimlerin ahlaki ve cismi özelliklerine gülmek veya güldürmek maksadıyla olağanüstü şekilde beyan veya taklit edilmesine denir.

  24.08.2015 13:43
 • Kadın ve erkeğin fıtrî muhabbetiKadın ve erkeğin fıtrî muhabbeti

  fıtrat bakımından Allah eşler arasında önceden muhabbet yaratmıştır. Fakat çoğu zaman insanlar kendi hataları ile bu muhabbete darbe indiriyorlar.

  22.08.2015 12:22
 • Günahları Yok Eden NamazGünahları Yok Eden Namaz

  Namaz her müslümanın Allah'a karşı kulluk borcu, vicdan görevidir. Namaz yegane ibadet türüdür ki, hiçbir sınırlamaya bakmadan herkese ve her durumda önemlidir. Karşılaştırma için diyelim ki, orucu hasta

  18.08.2015 15:45
 • Namaz Kılmayanlara İşaret Eden AyetNamaz Kılmayanlara İşaret Eden Ayet

  Maun suresindeki Vay o namaz kılanların hâline, ki onlar, kıldıkları namazdan gafildirler ayetinde kimlere işaret vurulur?

  18.08.2015 14:18

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler