Alay ve Dalga Geçmenin Hükmü

Alay ve Dalga Geçmenin Hükmü

kimlerin ahlaki ve cismi özelliklerine gülmek veya güldürmek maksadıyla olağanüstü şekilde beyan veya taklit edilmesine denir.

Alay ve Dalga Geçmenin Hükmü

Maskara Veya Alay

kimlerin ahlaki ve cismi özelliklerine gülmek veya güldürmek maksadıyla olağanüstü şekilde beyan veya taklit edilmesine denir.
Müminlerin kimlik ve meneviyyatına hakaret edilmesine neden olduğu için islam dininde birinin alay veya dalga geçilmesi kesinlikle doğru değildir. Kur'an-ı Kerim'de müminlere ilgisiz yaklaşanlar ve onları rezil ve rüsvay etmek isteyenler hakkında
"... Asıl üstünlük, güç ve üstünlük, ancak Allah'ın, Peygamberinin ve müminlere mahsustur ...»

Başka bir ayette deniyor:
"İman edip de iyi işler yapanlar ise yaratıkların en iyisidir."
Peygamber (s) buyurur:
Allah Teala buyuruyor: Andolsun Kendi izzeti-celalima! Öyle bir yaratık yaratmadım ki, onu mü'min kullarımdan çok sevmiş olum.
Câbir ibni Abdullah diyor: Bir gün Peygamber (s) Kâbe'ye bakıp ve buyurdu:
selam sana ey Kâbe! Allah katında ne kadar saygın var. Yemin ederim ki, Allahın yanında müminlerin saygısı senden fazladır. Çünkü, Allahu Teala seni bir, müminleri ise üç şeye saygı sahibi yapmıştır. Onların malı, canı ve haklarında kimseye kötümser olmak helal edilmemiştir.

İmam Bakır (as) buyuruyor:
Müminlerin saygısı Kâbe'den daha fazladır.
Allahu Teala müminler için oldukça büyük saygı ve ihtiram belirlemiştir. İmam Sadık (as) bu konuda şöyle buyuruyor: Allah u Teala buyuruyor:
Mümin kulumu hor ve rüsvay eden kişiler benimle savaşa hazır olsunlar.
Maskara ve alay müminlerin meneviyyatına büyük darbe vurduğu için Kur'an ve nakil olunmuş hadis ve rivayetlerde bu sevimsiz özelliğin terk edilmesine şiddetle ısrar ediyor.

Hucurat suresinin 11. ayetinde denir:
Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.

Başka bir ayette müminlerin maskara olunması münafıklara has olan özelliklerden biri olarak gösterilir:
İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.

Tevbe suresinin 79. ayetinde ise müminlerle alay eden kişilere keskin bir cevap vererek ahiret günü büyük bir azapla  uyarıyor.
Sadakalar hususunda gönüllü bağışta bulunan mü"minlerle, güçlerinin yettiğinden başkasını bulamayanları çekiştirip onlarla alay edenler var ya; işte Allah asıl onları maskaraya çevirmiştir. Onlar için elem dolu bir azap vardır.

Her Vakit -   [824]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dini Bilgiler Haberleri

 • Çocuklarda şükran hissin eğitimiÇocuklarda şükran hissin eğitimi

  Yeri ve gökleri yaratan Allah kutsal kitabı Kur'an - ı Kerim'de sık sık kendi nimetlerini insanlara hatırlatarak, onları şükretmeye davet ediyor. Her şey dahil olmak üzere insanların teşekkürüne muhtaç olmayan

  27.08.2015 19:37
 • Kadın ve erkeğin fıtrî muhabbetiKadın ve erkeğin fıtrî muhabbeti

  fıtrat bakımından Allah eşler arasında önceden muhabbet yaratmıştır. Fakat çoğu zaman insanlar kendi hataları ile bu muhabbete darbe indiriyorlar.

  22.08.2015 12:22
 • Günahları Yok Eden NamazGünahları Yok Eden Namaz

  Namaz her müslümanın Allah'a karşı kulluk borcu, vicdan görevidir. Namaz yegane ibadet türüdür ki, hiçbir sınırlamaya bakmadan herkese ve her durumda önemlidir. Karşılaştırma için diyelim ki, orucu hasta

  18.08.2015 15:45
 • Namaz Kılmayanlara İşaret Eden AyetNamaz Kılmayanlara İşaret Eden Ayet

  Maun suresindeki Vay o namaz kılanların hâline, ki onlar, kıldıkları namazdan gafildirler ayetinde kimlere işaret vurulur?

  18.08.2015 14:18

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler