ABD Anayasasında 27 Değişiklikler

ABD Anayasasında 27 Değişiklikler

ABD hükümetinin çerçevesi set edildiği yüce ve temel yasa olarak kabul ABD Anayasası, son 200 yılda 27 kez değişiklik yapılmıştır. ilk 10 değişiklik topluca 'Haklar Bill' olarak bilinir ve diğer 17 sonraki değişiklikler aşağıdaki gibidir.

ABD Anayasasında 27 Değişiklikler

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası resmen Philadelphia, Pennsylvania Federal Sözleşmesi, 17 Eylül 1787 tarihinde kabul edilmiştir. O zamandan beri, 27 kez değiştirilmiştir ve gelecekte de değiştirilebilir.Madde V açıklandığı gibi anayasa değişikliği prosedürü iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Kongre'nin her iki meclisinde üçte iki çoğunluğunun oyuyla değişiklik önerisi olduğunu. İkinci bölüm yani, devletlerin dörtte üçü ya da eyalet meclislerinin oy çokluğuyla kabul edilmelidir değişiklik önerisinin onaylanması vardır. 27 değişiklikler, ilk 10 birlikte onaylandı ve diğer 17 sonradan onaylanan ise, Haklar Bildirgesi olarak bilinir. . Aşağıdaki gibi ABD anayasasına 27 değişikliklerdir 

Haklar Bildirgesi: 10 - Değişiklikler 1
 ( 1791/12/15 tarihinde onaylandı )
Değişiklik 1:
 din özgürlüğü Hakkı (kanunla başka bir yere bir dinin kurulması, pratik dini yasaklar özgürce ), ifadesi, ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve özgürlüğü basın.
Düzeltme 2:
 . kollarını sahip Hakkı 
Değişiklik 3: barış zamanında yasak askerlerin quartering. Askerler sadece sahibinin izni ile sivil evde dörde edilmelidir. 
Değişiklik 4:
Belirli bir emri olmadan mülkiyet, tutuklama ve arama nöbet özgürlük. 
Değişiklik 5:
 Bir Büyük Jüri ve çift tehlike iddianamesi dışında bir suçtan dolayı dava yasaklar, . Yasal prosedürler olmaksızın cezayı ve yeterli tazminat vermeden uzakta özel mülkiyetin alarak yasaklar :
Değişiklik 6
 Sağ tarafsız bir jüri tarafından bir kamu ve hızlı yargılanma, sanık aleyhine tanıkları yüzleşmek için, ve sanığın savunmasında yasal avukat var. 
Değişiklik 7:
Sağ yargılanma jüri tarafından hukuk davalarında. 
Değişiklik 8:
 . zalim, olağandışı cezalar ve para cezaları heybetli engeller, aşırı kefalet verilmesi yasaklar 
Değişiklik 9:
 İnsanlar olabilir ama bunun içinde yer almayan bu hakların tanınmasını garanti altına alır.
Değişiklik 10:
 . anayasa tarafından ABD'ye verilen veya yasak olmayan güçler sırasıyla devletlere aittir ya da kişilere olduğunu Sağlar 
Değişiklikler 11-27 
Değişiklik 11: Açıkça ABD eyaletinden ve federal yargı yetkilerini belirten yabancı uyruklu ve vatandaşların sınırlamaları hükümet, federal yasalara göre devletleri dava için. ( 1795/02/07 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 12:
 oylama oylarıyla ayrı başkan ve ABD'nin başkan yardımcısı seçilmesi prosedürü belirtir. ( 1804/06/15 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 13:
 ABD ve onun yetkisi altında tüm yerlerden köleliğin kaldırılmasını kurar. ( 1865/12/06 tarihinde onaylandı.) 
Değişiklik 14:
 Geniş ABD vatandaşlığı parametreleri, vatandaşların ayrıcalık azaltılması veya azalan gelen devletleri yasaklar ve onların 'nedeniyle sürecin ve hukukun eşit korunma hakkı' vurguluyor tanımlar. ( 1868/07/09 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 15:
 oy vatandaşların hakkı ırk, renk veya kulluk önceki durumu temelinde devletler veya federal hükümet tarafından inkar edilemez. ( 1870/02/03 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 16:
paylaştırma olmadan gelir üzerinden vergi toplamak için federal hükümet yetkisi. (1913/02/03 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 17: Amerika Birleşik Devletleri Senatosu senatörlerin doğrudan seçilmesini kurar. ( 1913/04/08 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 18:
üretim, satış, ulaşım, ithalat veya ABD içinde içecek sarhoş ihracat ve kendi yetki alanına giren tüm toprakları yasaklar. ( 1919/01/16 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 19:
 oy vatandaşların sağ onların cinsiyet veya cinsiyete dayalı inkar edilemez olduğunu kurar. (1920/08/18 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 20:
 Devletler detaylı Başkan, Başkan Yardımcısı, Senatörler ve Temsilciler tutmak zorundadır görev sürelerini. ( 1933/01/23 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 21:
 18. Değişiklik Kaldırdı. Sarhoş edici içkilerin ithalatını engeller.(Üzerine onaylandı 1933/12/05 .) 
Değişiklik 22:
 Cumhurbaşkanlığı süresi iki yıl ile sınırlıdır ve bir kişinin sadece bir kez başkanlık görevine seçilen edileceğini kurar. ( 1951/02/27 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 23:
 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde District of Columbia temsilini sağlar. (Üzerine onaylandı 1961/03/29 .) 
Değişiklik 24:
 oy hakkının reddi temeli olarak anket vergisi ya da diğer vergi ödenmemesi yasaklar. (1964/01/23 tarihinde onaylandı.) 
Değişiklik 25:
 Başkan Yardımcısı Başkan ofisinden ya da ölümü halinde çıkarılır halinde Başkanı olacaktır. ( 1967/02/10 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 26:
 yasaklar federal hükümet veya üzeri 18 yaş ya da herhangi bir vatandaş inkar devlet, oy hakkı. ( 1971/07/01 tarihinde onaylandı .) 
Değişiklik 27:
 Kongre ücret artar ya da azalır herhangi bir kanun temsilcilerinin görev sonraki dönem başlayıncaya kadar etkileyecek koymak edilmeyecektir olduğunu kurar. ( 1992/05/07 tarihinde onaylandı ). önerilmiştir ancak onaylayan değil değişiklikler, orijinal Bill Hakları, Çocuk İşçiliği Değişiklik, Columbia Oy Hakkı Değişiklik, Eşit Haklar Değişiklik, Corwin Değişiklik District Madde 1 ve Asalet Değişiklik başlıkları. 21. değişiklik 18. değişiklik ilga beri 27 değişiklikler, sadece 26 değişiklik, yürürlükte bulunmaktadır.

Her Vakit -   [476]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.

  30.06.2016 03:53
 • Yazar olmak istiyenlereYazar olmak istiyenlere

  Yazı yazmak, artık insanlar arasında çok geniş yayıldı. Bir çok yazar bu durumdan şikayet ederek, Her eline kalem alan kendini yazar sanıyor diyorlar. Fakat ben bu görüşte değilim. Çünkü yazmanın da insanlar

  29.08.2015 12:17
 • Ona Selam Vermek BorcumuzdurOna Selam Vermek Borcumuzdur

  Kur'an-ı Kerim'de buyuruluyor ki, Allah ve melekleri Peygambere salât ve selam ederler, siz de Onu salât ve selam edin. Görüldüğü gibi, yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhim vesselem) mübarek

  29.08.2015 11:49
 • Evizimin Kalbi EvlilikEvizimin Kalbi Evlilik

  Ergenlik çağına gelen her erkek ve kızın evlenmeye ihtiyacı vardır. Eğer doğal olan bu ihtiyaç mübarize durumunda komplikasyon ve mutsuzluktan başka bir sonuç vermeyecektir.

  29.08.2015 11:27

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler